logotype

HISTORIA

Wszystko rozpoczęło się w 1985r., kiedy to z inicjatywy ówczesnego naczelnika gminy Pana Stanisława Zgudy oraz dyrektora GOK-u Pana Kazimierza Szymańskiego zawiązał się Komitet Organizacyjny Babiogórskiej Jesieni. Dzięki wysiłkowi licznej grupy ludzi udało się stworzyć wspaniałą imprezę folklorystyczną. Przez jedenaście lat corocznie we wrześniu mogliśmy podziwiać przepiękny widok na Babią Górą, który rozciągał się z placu DW „Jaworzynka” w Zawoi Widły. Gdy w 1996r. impreza została przeniesiona na Stadion do Zawoi Centrum było wiele słów krytyki i żalu za niepowtarzalną atmosferę miejsca w Zawoi Widły. Jednak od 2011r. Festiwal Karpacki powrócił do Zawoi Górnej pod DW „Jaworzynka”, który to aktualnie zmienił swoją nazwę na DW „Diablak”.

Momentem kulminacyjnym każdej Babiogórskiej Jesieni jest redyk jesienny, którego pomysłodawcą jest Pani Danuta Gimza (dyrektor GOK-u w latach 1991 - 2000). Niezmiennie, od samego początku spęd owiec z hali przyciąga ogromną rzeszę widzów. Ten punkt programu jest najbardziej emocjonujący i stanowi ciekawy wstęp do dalszej części festiwalu.

Początkowo na zawojskiej estradzie występowały wyłącznie rodzime zespoły folklorystyczne m.in. Zespół KGW „Spod Grubej Jodły”, Zespół „Babiogórcy” czy Zespół KGW „Zawojanki”. Jednak kolejne lata sprawiały, że impreza stawała się coraz popularniejsza i program rozszerzał się o zespoły zewnętrzne prezentujące szeroko pojmowaną muzykę folklorystyczną. Przełomowym momentem był rok 1995, kiedy to udało się zaprosić zespół „Krywań”. Od tego momentu na scenie Babiogórskiej Jesieni rokrocznie występował gość specjalny.

Babiogórska Jesień jest otwarta nie tylko na występy polskich zespołów ludowych, ale także na tych zagranicznych. Publiczność niejednokrotnie mogła zachwycić się folklorem  Sycylii, Węgier, Macedonii czy Ukrainy. Występowali oni na równi z polskimi zespołami takimi jak „Krakowiacy”, „Ziemia Myślenicka”, „Gronicki”, „Wolbromiacy”, „Wolanie”. Wymienienie tutaj wszystkich zespołów, które zagrały i zaśpiewały na Zawojskiej scenie nie jest możliwe ze względu na ich ogromną ilość. Należy jednak nadmienić, że niemal od samego początku na imprezie gości Zespół „Holny”, który prezentuje obrzędy pasterskie.

Każda edycja obfituje także w wielu twórców ludowych prezentujących swoje cuda rzemieślnicze. Kiermasz, który tworzą jest sporą atrakcją dla wszystkich chcących obcować z kulturą ludową w pełnym tego słowa znaczeniu.

Festiwal Karpacki "Babiogórska Jesień" zaistniał w ogólnopolskim kalendarzu imprez folklorystycznych przede wszystkim dlatego, że prezentuje oryginalne zwyczaje i obrzędy ludowe związane z jesiennym redykiem. Jest on także doskonałą okazją do zaprezentowania bogatego folkloru Babiogórców, a także folkloru sąsiadów z Orawy, Podhala czy Słowacji. To właśnie Babiogórska Jesień sprawia, że raz w roku nasza gmina wraz z turystami i wczasowiczami świętuje i bawi się na góralską nutę.

XXIX Babiogórska Jesień również była pełna atrakcji. Można było nie tylko zasłuchać się w babiogórskie nuty przy miejscowych zespołach, ale i poznać nieco słowackich czy też czeskich melodii . Zawoja gościła także zespoły z Polski m.in.  Zespół „Caci Vorba” z Lublina, Zespół "Future FOLK" z Zakopanego czy też niesamowitą Hankę Wójciak.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się także konferencja "Kultura pasterska w rejonie Babiej Góry" oraz rozbudowano program edukacyjny.

2023 MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

2023 Malopolska

Partner Główny

2024  Babiogórska Jesień w Zawoi