logotype

POKAZY „RZEMIOSŁO POD BABIĄ GÓRĄ”

Na terenie festiwalu zostanie ustawiony duży namiot, który będzie zaaranżowany pod pokazy wybranych rzemiosł, które istniały lub nadal istnieją u Górali Babiogórskich oraz pokazy związane ze sztuką babiogórską. Będzie to kontynuacja pokazu który odbył się w nadal istnieją u Górali Babiogórskich oraz pokazy związane ze sztuką babiogórską. Będzie to kontynuacja pokazu który odbył się w poprzednim roku. W roku 2017 prezentowaliśmy – rzeźbę, haft, koszykarstwo, garncarstwo i tkactwo. W tym roku  zaprezentujemy kolejnych twórców prezentujących następujące rzemiosła i sztukę ludową:

  • Bibułkarstwo - niewątpliwie przejawem twórczości ludowej także pod Babią Górą był wyrób papierowych (głównie bibułkowych) kwiatów, wykonywanych przez kobiety nazywane tu bibułkarkami. Zdobiono nimi święte obrazy i ołtarzyki w izbie, przydrożne kapliczki, groby w okresie Święta Zmarłych. Do pokazu zaprosimy dwie członkinie lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich „Zawojanki”, które zajmują się bibułkarstwem od wielu lat.
     
  • Zabawkarstwo - pierwsze wzmianki dotyczące zabawkarstwa na terenie leżącym pomiędzy Żywcem a Suchą Beskidzką wpisują się w XVIII w. Jednak dopiero w połowie XIX w. zabawkarstwo zaczęło się intensywnie rozwijać. Przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja wytwarzania kolorowych zabawek przetrwała do dziś i stanowi istotny element dziedzictwa kulturowego naszej regionu. Do organizacji tego pokazu zaprosiliśmy do współpracy Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej, które zajmuje się tematem zabawkarstwa w naszym regionie w sposób niezwykle profesjonalny. Część namiotu z tym pokazem będzie zaaranżowana z użyciem starych wzory zabawek ludowych z Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej.

  • Kowalstwo – kowalstwo było znaczącym rzemiosłem w rejonie Babiej Góry, miejscem fachowej obróbki żelaza na wsi była dawniej kuźnia, gdzie wykonywano nie tylko podkowy, ale także narzędzia rolnicze i sprzęty codziennego użytki, ozdobne okucia i zawiasy. Do pokazu zaprosiliśmy funkcjonująca Tradycyjną Kuźnię Lachowice (https://kuznialachowice.weebly.com/). Czyste artystyczne kowalstwo to profesja zanikająca, zawód kowala często mylony jest ze ślusarzem. Pokaz kowalstwa umożliwi poznanie sztuki tworzenia przedmiotów z metalu. Podczas pokazu na żywo wykuwane będą drobne detale z metalu wyłącznie tradycyjnymi metodami. Widzowie będą mieli okazje wziąć czynny udział w pokazie i pomóc przy najprostszych czynnościach. Do pokazu użyte będzie: palenisko, kowadło, niezbędne narzędzia. Pokaz odbywać się będzie na przestrzeni otwartej obok namiotu (z uwagi na bezpieczeństwo).

  • Tradycyjne instrumenty pasterskie – do pokazu zaprosiliśmy Pana Edwarda Byrtek z Pewli Wielkiej, jest ostatnim prawdziwmy dudziarz na Żywiecczyźnie. Wraz z braćmi Władysławem i Józefem, wirtuozami skrzypiec, tworzą Kapelę Braci Byrtków. Pan Edward jest uznanym budowniczym dud żywieckich, posiadającym warsztat oraz wiedzę przekazaną przez jego mistrza Władysława Plutę. Jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (nagroda główna w kategorii kapel – Baszta, 2008), ma także ma na koncie wiele nagród indywidualnych i zespołowych – m.in. na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

  • Obróbka wełny owczej – pokaz będzie ukazywał proces gręplowania, przędzenia i zwijania wełny – instruktor pokaże jak przędzie się wełnę na kołowrotkach oraz na wrzecionie, uczestnicy festiwalu będą mogli samodzielnie próbować swoich sił w przygotowaniu wełny do robótek ręcznych.

patronaty 2018

2019  Babiogórska Jesień w Zawoi